« wstecz    Ćwiczenie nr3


Formatowanie tekstu w kolumnach oraz wstawianie grafiki.

 

Ćwiczenie polega wyłącznie na sformatowaniu gotowego tekstu w kolumnach oraz wstawieniu kilku plików graficznych. Materiały do ćwiczenia znajdują się tutaj -> źródło.txt , Rys1.jpg, Rys2.jpg, Rys3.jpg, Rys4.jpg, Rys5.jpg Efekt końcowy widoczny jest tutaj:

Kliknij aby powiększyć

Sposób wykonania ćwiczenia

  1. Utwórz nowy dokument Ms Word.
  2. Zmień w ustawieniach strony szerokość marginesów -> Lewy = 2,0 cm, Prawy = 2,0 cm, reszta bez zmian.
  3. Wstaw numery stron. Menu Wstaw -> Numery stron i kliknij OK.
  4. Otwórz plik żródło.txt z linku następnie zaznacz cały tekst, skopiuj go i wklej do nowo utworzonego dokumentu Ms Word.
  5. W tym momencie najlepiej będzie sformatować cały tekst. Zaznacz tekst w całym dokumencie i zmień krój czcionki na Arial, 10 pkt, wyjustowany. Tytuł dokumentu powien być czcionką Arial, 20 pkt, wyśrodkowany i pogrubiony. Wszystkie podtytuły zrób czcionką Arial, 12 pkt, pogrubione i wyśrodkowane. Podpisy pod rysunkami zrób czcionką Arial o rozmiarze 8 pkt, wyśrodkowane.
  6. Czas na podzielenie tekstu na dwie kolumny. Zaznacz odpowiedni fragment tekstu (podtytuł "Niebieski laser" i "Błękitne wariacje") i wybierz z górnego menu Format -> Kolumny. Po otwarciu okna dialogowego wybierz liczbę kolumn - 2, odstępy między kolumnami ustaw na 0,4 cm oraz zaznacz opcję "Rozdzielone linią". Kliknik OK.
  7. Podziel kolejny fragment tekstu (podtytuł "Wariacje holografii", "Media holograficzne" i "Zastosowania") na trzy kolumny (odstępy między kolumnami ustaw na 0,5 cm, kolumny rozdziel linią). Podrozdział "Produkty i projekty" zrób w ukłdzie jednokolumnowym.
  8. Ostatni fragment tekstu (podtytuły od "Aprilis" do "Perspektywy") podziel na dwie kolumny rozdzielone linią, odstęp między kolumnami ustaw na 0,5 cm. Autor artykułu ma pozostać w układzie jednokolumnowym.
  9. Pozostało powklejać obrazki (linki do obrazków sa na początku ćwiczenia). Ustaw kursor nad podpisem rysunku. Otwórz link Rys1.jpg, zaznacz obrazek (Ctrl + A) i go skopiuj (Ctrl + C). Wróć do edytora Ms Word i wklej go (Ctrl + V) tuż nad podpisem "Rys. 1. Podczas zapisu dane....". Wklejony rysunek może nie mieścić się w kolumnie więc trzeba go przeskalować klikając na dowolny narożnik i przesuwając go w kieunku środka obrazka. Z pozostałymi obrazkami zrób analogicznie do pierwszego. Rozmieszczenie obrazków widoczne jest na podglądzie.

Do góry