Ćwiczenie 9

.: Tworzenie zdjęcia do legitymacji szkolnej :.


W ćwiczeniu tym wykonamy zdjęcie do legitymacji szkolnej (wymiar 3,5 cm x 4,5 cm) wykorzystując program graficzny GIMP.

Cała praca polega w skrócie na:

  • Zrobieniu zdjęcia aparatem cyfrowym,
  • Przeniesieniu zdjęcia do komputera i obrobieniu go programem graficznym,
  • Przygotowaniu pliku z sześcioma odbitkami twarzy ( rozmiar 10 x 15 cm w rozdzielczości 300 dpi).

Zasady robienia zdjęcia legitymacyjnego


Aby zdjęcie porterowe do legitymacji wykonane aparatem cyfrowym wyszło przynajmniej "jako tako", przy jego robieniu trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  • jeśli zdjęcie w ogóle ma być przyjęte przez urzędnika jako spełniające ogólnie przyjęty standard (i mogło być umieszczenie w dowodzie, legitymacji itp...), należy sfotografować osobę bez nakrycia głowy i ciemnych okularów - lewy profil z widocznym uchem.
  • do fotografowania trzeba wybrać sobie jednolite tło, wyraźnie różniące się od barw skóry i włosów fotografowanej osoby.
  • zdjęcie robimy możliwie z dużej odległości (pow. 2 m), w przeciwnym razie twarz wyjdzie pogrubiona, zniekształcona, nieładna.
  • oświetlenie sceny samym fleszem lampy z aparatu może być niewystarczające. Bardzo dobrym dodatkowym oświetleniem jest światło dzienne (daje miękkie cienie i nie odbija światła od oczu czy skóry). Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych lamp doświetlających (lampka nocna, lampka od biurka itp.), których światło można rozproszyć np. kalką techniczną albo białym płótnem. Głównie chodzi nam o to by scena była bardzo dobrze oświetlona i nie było za osobą fotografowaną ostrych krawędzi cieni.

Po wykonaniu zdjęcia zapisujemy go na twardym dysku i otwieramy programem graficznym GIMP. Pierwszą czynnością będzie wykadrowanie zdjęcia do rozmiarów 3,5 cm x 4,5 cm i rozdzielczości 300 dpi. W poprzednich ćwiczeniach pracowaliśmy na plikach o rozdzielczości 72 dpi (dot per inch)- oznacza to że w jednym calu (w pionie i w poziomie) jest 72 piksele. Zdolność rozdzielcza monitorów jest znacznie mniejsza od rozdzielczości urządzeń drukujących dlatego nie było potrzeby tworzyć plików o wyższej rozdzielczości. Drukarki atramentowe mogą drukować obrazy z rozdzielczością nawet do 4800 x 2400 dpi. Maszyny drukarskie w zakładach fotograficznych pracują w rozdzielczości 300 x 300 dpi. Dlatego właśnie zdjęcie do legitymacji robimy o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm i 300 dpi. Oczywiście można wywołać zdjęcie o mniejszej gęstości (np 3,5 cm x 4,5 cm, 96 dpi) ale wtedy będzie ono mniej ostre, pozbawione szczegółów.


Nasze zdjęcie powinno być zrobione możliwie w jak największej rozdzielczości (najlepiej powyżej 1600x1200 px). Jeżeli występują na twarzy jakieś niedoskonałości typu trądzik, plamki, zadrapania to należy je wyretuszować. Jeżeli obraz jest za ciemny to należy go dopasować jasnością i kontrastem ale trzeba to robić rozsądnie aby nie popsuć zdjęcia.

Do naszego ćwiczenia wykorzystałem przykładowe zdjęcie (2,72 MB) ściągnięte z internetu o rozdzielczości 2000x3000 px i 72 dpi. Wykadrujemy teraz zdjęcie tak by uzyskać odpowiednie proporcje. Po wybraniu narzędzia do kadrowania zaznaczamy obszar, który ma być przycięty.

Zaznaczyłem obszar który mniej więcej powinien wyglądać tak jak na rysunku powyżej. Kolejnym krokiem będzie obliczenie proporcji przycinanego obrazu. Zostawiamy szerokość (1600 px) zaznaczoną odręcznie natomiast wysokość obliczymy z proporcji (możemy też zrobić odwrotnie - zostawić wysokość a szerokość obliczyć). Obliczanie proporcji powinno nam być dobrze znane ale przypominam tym którzy zapomnieli.

Wiemy jakie proporcje ma mieć fotografia po wywołaniu (3,5 cm x 4,5 cm). Potrzebny jest jeszcze wymiar jednego z boków (bierzemy np. szerokość 1600 px), długość drugiego obliczymy w prosty sposób:

3,5 cm  -  1600 px

4,5 cm  -     X   px

Z obliczeń wynika, że wysokość przycinanego obszaru wynosi 2057px więc wprowadzamy ręcznie wartość wysokości i klikamy przycisk wykadruj.

Po wykadrowaniu zdjęcia mamy już odpowiednie proporcje ale wielkość obrazka nie jest prawidłowa. Z górnego menu wybieramy Warstwa -> skaluj warstwę i z dostępnych jednostek wybieramy milimetry .Wprowadzamy szerokość o wartości 35 mm, wysokość nam się sama odpowiednio dopasuje. Po wprowadzeniu tych wartości mogą wyświetlać się wartości: 34,97 x 44,96 mm lub podobne. Takie wartości są całkowicie dopuszczalne.

Oczywiście jest to przykład i każdy, kto będzie robił to ćwiczenie na własnych fotografiach prawdopodobnie będzie miał inne wielkości zarówno rozdzielczości obrazka jaki i inne rozmiary kadrowanego fragmentu obrazu!!!

Pozostało jeszcze stworzyć plik o rozmiarach : szerokość 100 mm, wysokość 150 mm, rozdzielczość 300 dpi, i wklejeniu naszej fotografii w nowo utworzony plik.

Po wklejeniu pierwszej fotografii wystarczy zduplikować warstwę 5 razy i poprzesuwać każdą z nich w odpowiednie miejsce tak jak to widać na poniższym rysunku. Połowę fotografii pozbawimy kolorów uzyskując czarno-białe zdjęcia. Dodatkowo należy wstawić własne Imię Nazwisko, klasę oraz datę wykonania ćwiczenia.

Utworzony plik zapisujemy w formacie JPG i oddajemy go na zajęciach z TI.


W ten sposób możemy za cenę na poziomie 1zł zrobić kilka zdjęć do legitymacji, dowodu, czy prawa jazdy. Co prawda mało komu uda się zrobić ładniejsze zdjęcie, niż uczyni to fachowiec w zakładzie fotograficznym, jednak różnica w cenie za usługę jest znaczna. W ćwiczeniu chodzi głównie o umiejętność modyfikacji i montażu własnych zdjęć oraz przedstawianie ich w postaci wydruków fotograficznych.


Ćwiczenie zostało napisane pod GIMPa w wersji 2.0.3. Nowsze wersje programu różnią się bardzo nieznacznie więc nie powinno być kłopotów z realizacją tego ćwiczenia. W przypadku korzystania z innych programów takich jak np. Adobe Photoshop czy Corel Photopaint trzeba wykonać zadanie we własnym zakresie.


 
   
Do góry