Ćwiczenie nr 6

 

Kopiowanie tekstu z tła.
 

Aby skopiować tekst z tła trzeba wykonać kilka prostych czynności. Najpierw otwieramy dowolny plik graficzny (np. Zachód słońca.jpg) aby móc z niego skopiować tekst. Wpisujemy tekst dowolną czcionką i wielkością, kolor nie jest istotny. Powinny powstać dwie warstwy: warstwa tła i warstwa z tekstem.
 


Jeżeli mamy zaznaczoną warstwę z tekstem to wybieramy Warstwa -> Przezroczystość -> Alfa na zaznaczenie. W tym momencie cały obrys napisu przekształcił się w zaznaczenie. Musimy jeszcze pozbyć się wypełnienia tekstu wybierając Edycja -> Wyczyść. Zaznaczamy warstwę tła, kopiujemy zaznaczenie i wklejamy na nowej warstwie. Ukrywając warstwę tła powinniśmy uzyskać efekt widoczny poniżej.
 

Możemy teraz w dowolny sposób przekształcić tekst, dodać jednolite lub gradientowe tło, Podstawić pod warstwę z napisem inny plik graficzny, zastosować wypukłość tekstu, dodać cień itp. Możemy również kopiować z tła inne kształty niż tekst np. rysując linie aerografem, pędzlem lub stalówką. W tym przypadku postępujemy tak samo jak przy kopiowaniu tekstu z tła.
 

 

Tutaj widać, że do napisu jest dodana wypukłość, natomiast tło jest częściowo przezroczyste. Przezroczystość warstw można zmieniać przesuwając suwak "Krycie" znajdujący się na palecie z warstwami. Każda stworzona warstwa może mieć osobno zdefiniowaną przezroczystość.

 

Obrazek powstał przez wstawienie warstwy o jednolitym kolorze tuż pod warstwą z napisami. Warstwa tła została zasłonięta nowo powstałą warstwą o jednolitym kolorze.

 

W tym przykładzie jako tło został podłożony inny obrazek (niebieskie góry.jpg). Napis ma dodaną wypukłość oraz cień. Postarzenie obrazka uzyskamy wybierając Filtry -> Dekoruj -> Stara fotografia.

 

Tutaj kolory tekstu zostały nieco pozamieniane, oraz zwiększono jego kontrast. Nieregularne linie dookoła napisu zostały narysowane przy użyciu stalówki na nowej warstwie. Linie zostały przekształcone na zaznaczenie i skopiowane z warstwy tła w identyczny sposób jak wcześniej tekst.

 

Na tym obrazku są zastosowane efekty świetlne znajdujące się w menu Filtry -> Światło i cień -> Efekty świetlne, oraz nowa warstwa tła stworzona za pomocą filtrów.

 

W ostatnim przykładzie również są dodane efekty świetlne z menu Filtry -> Światło i cień -> Błysk gradientowy


Poniższe przykłady powstały z dwóch pilków graficznych: subaru_impreza.jpg i subaru_logo.jpg.