| GIMP | strona główna |

Na tej stronie znajdują się materiały przydatne na sprawdzian z grafiki rastrowej czyli z GIMPa.

 


http://onlinecasinotop.net/

Innym zadaniem występującym na sprawdzianach może być fotomontaż czyli podmiana głowy tak aby nie było śladu po obróbce zdjęcia.

| zdjęcie 1 | zdjęcie 2 |

Mamy tu dwa przykładowe zdjęcia w których podmienimy głowy. Do obrazka z lewej strony wstawimy głowę z drugiego. Jak widać obrazki te są w dwóch trybach: czarno - białe i kolorowe. Twarz z kolorowego zdjęcia musi być przekształcona do trybu czarno - białego.

Na początek zaznaczymy obrys głowy z drugiego zdjęcia. W tym przykładzie najodpowiedniejszym narzędziem do zaznaczenia fragmentu obrazka będzie lasso (dokładny opis działania tego narzędzia jest w ćwiczeniu 1). Po dobraniu odpowiedniego promienia zaokrąglenia (opcja lassa) np. na 2px, obrysowujemy całą głowę.

Teraz wystarczy skopiować zaznaczenie i wkleić go do drugiego obrazka. Jak widać na palecie z warstwami, wklejone zaznaczenie trzeba podłożyć nową warstwą! Jeżeli tego nie zrobimy to wklejone zaznaczenie połączy nam się z warstwą tła i zablokujemy sobie drogę do dalszej edycji zdjęcia.

Łatwo zauważyć, że wklejona głowa jest za mała więc ją przeskalujemy (ikona z głównego okna GIMP). Podczas skalowania warstwa z głową może nam się zniekształcić (rozciągnąć w pionie lub w poziomie). Na poniższym rysunku widać jak możemy kontrolować współczynnik skalowania aby nie utracić proporcji skalowanej warstwy. Współczynnik skalowania może mieć różną wartość ale musi  być jednakowa dla osi X i Y.

Po dobraniu odpowiedniej skali warstwy z głową, przesuwamy ją na właściwe miejsce czyli na głowę z warstwy tła. Może się zdarzyć taka sytuacja, że spod wklejonej warstwy z głową widać fragmenty głowy z tła obrazka. W tym przykładzie delikatnie widać część ucha z warstwy tła. Najlepiej będzie wyretuszować to ucho stemplem (działanie stempla jest dokładnie opisane w ćwiczeniu 2).

Pozostały czynności kosmetyczne czyli wymazanie części szyi z wklejonej warstwy oraz usunięcie z niej koloru. Działania gumki nie trzeba opisywać, natomiast usunięcie koloru z wklejonej warstwy uzyskamy przez wybór z górnego menu Warstwa --> Korory --> Desaturacja. Jeżeli chcemy jeszcze dopracować obrazek to trzeba spłaszczyć warstwy i zastosować lekki retusz. Poniżej jest widok początkowy i końcowy.

-->-->

Na końcowym obrazku widać, że twarz jest nieco jaśniejsza w porównaniu z resztą ciała. Niedociągnięcie to możemy w łatwy sposób wyeliminować regulując jasność i/lub kontrast warstwy z wstawioną głową (Warstwa --> Kolory --> Jasność i kontrast).


|Do góry|