Ćwiczenie 5

.: Wstawianie tekstu w programie Gimp :.


Ćwiczenie polega na wstawianiu tekstu o różnym kroju, wielkości i kolorze oraz jego modyfikacji np poprzez obracanie, dodawanie cienia czy zmianę stopnia przezroczystośći (tak jak widać na przykladzie ↓).

 1. Utwórz nowy obrazek o niewielkich wymiarach (np. 640 x 480px).
 2. Jako tło utwórz dowolny gradient.
 3. Wybierz ikonę . W opcjach narzędzia ustaw odpowiednią czcionkę (1), rozmiar (2) i kolor (3). Kliknij na środku obrazka i w otwartym okienku wpisz tekst.


  Tekst tworzony jest automatycznie jako nowa warstwa a zatem można ją przesuwać, obracać, ukrywać, usuwać itp. Tekst możemy przemieszczać po obrazku tak samo jak inne warstwy czyli "krzyżykiem". Chcąc przesunąć warstwę z tekstem musimy najechać myszką na dowolą literkę z tekstu i wtedy dopiero przemieścić w inne miejsce.
 4. Wstawiamy kolejne teksty o różnych wielkościach, kolorach i krojach. Pod "tekst ozdobny 1" wstaw cień czyli wybierz warstwę z tym tekstem i z górnego menu wyberz filtry=>światło i cień=>rzucanie cienia. Promień rozmycia zmniejsz do ok 5 kliknij OK. Cień powstaje jako nowa warswa więc możemy go przesuwać pod tekstem jak nam się podoba.
 5. Wstaw kolejne teksty "12" (czcionka Viner Hand ITC, rozmiar ok 490) i "W" (czcionka Arial Black, rozmiar ok 330).

  Tekst "W" jest półprzezroczysty o wartości ok 67 ( półprzezroczystość jest na palecie z warstwami pod nazwą "Krycie:").
 6. Wstaw kolejne warstwy z tekstem.

  Tekst "IT" jest z wypukłością, którą możemy zrobić poprzez filtry=>Dekoracja=>Dodaj fazę. Rozmiar, kolor i czcionkę ustawiamy tak jak wcześniejsze teksty. Pionowy napis z lewej strony tworzymy tak jak inne teksty tyle że na koniec wybieramy Warstwa=>Przekształcenie=>Obróć o 90° w prawo. Pionowy tekst z prawej strony tworzymy przez zduplikowanie tekstu z lewej strony (Warstwa=>Duplikuj warstwę). Duplikat warstwy przesuwamy w prawą stronę i obracamy o 180°
 7. Ostatni punkt to wstawienie symbolu i kadrownie.


  Symbol łańcucha to " ' " apostrof - czcionka Webdings o rozmiarze ok 280px. Jak widać na obrazku, teksty nie są rozmieszczone na środku i żeby nie bawić się w ich przesuwanie poprawimy to przez kadrowanie (ikonka "nóż" na palecie Przybornik). Po wciśnięciu "noża", zaznaczamy po przekątnej obszar do przycięcia i dajemy "enter".

Zapisz obrazek na pulpicie z rozrszerzeniem jpg i rozmiarze 60KB.

 
   
Do góry